Kontakt

Asa Development Sp. z o.o. 2 Sp. k.
ul. Lubostroń 22
30-383 Kraków

e-mail: biuro@asadevelopment.pl
tel: +48 (12) 357 90 12

poniedziałek - piątek: 10:00 - 16:00

www.facebook.com/ASADevelopmentKrakow

Twój notatnik zobacz zawartość »
bfe1a2678b.jpg

Podczas zakupu mieszkania jedną z najistotniejszych kwestii, jakie musimy uwzględnić, jest oczywiście jego cena. Śledząc różnorodne ogłoszenia, bardzo szybko możemy zorientować się, że ceny mieszkań są różne. Nawet w tym samym mieście lokale mieszkalne o podobnym metrażu mogą mieć różną wartość. Jaka jest przyczyna takich rozbieżności?

Po pierwsze, należy pamiętać, że na ostateczny koszt mieszkania wpływa wiele czynników, które postaramy się przybliżyć w dalszej części artykułu. Po drugie, wstępnie ustalone w ogłoszeniach ceny za metr w danej lokalizacji są zwykle nieco zawyżone. Dzieje się tak z uwagi na fakt, że w podaną cenę wkalkulowana jest z góry pewna suma przeznaczona na późniejsze negocjacje z klientem.

Jakie czynniki wpływają na ostateczny koszt mieszkania?

  • Głównym czynnikiem wpływającym na cenę mieszkania jest oczywiście lokalizacja. Mowa tutaj nie tylko o różnicach w cenach pomiędzy poszczególnymi miastami w naszym kraju, ale również między dzielnicami, czy nawet ulicami. Duży wpływ ma również fakt położenia samego obiektu. Zwykle nieco tańsze są mieszkania zlokalizowane w obiekcie znajdującym się w niewielkim oddaleniu od ulicy, a nie bezpośrednio przy jezdni. Istotną rolę w kontekście lokalizacji odgrywa również bliskość środków komunikacyjnych, co wpływa na szybkość dojazdu mieszkańców do głównych dzielnic miasta (tj. metro, tramwaje, autobusy). W końcu bardzo istotna jest również infrastruktura samego osiedla, na którą składają się m.in. tereny zielone, sklepy, szkoły, przedszkola. Do tego należy dodać również jeden z najważniejszych dla kupujących aspektów, czyli bezpieczeństwo na danym osiedlu, a także jego renoma, która również może mieć pewien wpływ na cenę mieszkania.
  • Specyfika mieszkania. W tym przypadku jest bardzo wiele czynników, które mogą determinować ostateczny koszt lokalu. Zaliczamy do nich nie tylko metraż, ale również: rozkład mieszkania, ilość okien (przykładowo: kuchnia bez okien znacznie obniża standard, a więc i cenę mieszkania), funkcjonalność połączenia pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami (np. występowanie pokojów tzw. przechodnich, które znacznie obniżają wartość mieszkania), występowanie balkonu lub tarasu itd.
  • Piętro. Najczęściej mieszkania na parterze są nieco tańsze od tych na wyższych piętrach. Na wartość poszczególnych mieszkań wpływa jednak również ogólna liczba mieszkań w bloku, a także obecność windy w obiekcie.
  • Materiał, z jakiego wybudowano obiekt. W tym przypadku kluczowe znaczenie mają nie tylko materiały użyte do postawienia szkieletu budynku, ale także wszystkie inne zastosowane podczas jego wykańczania. Wpływa to nie tylko na trwałość, ale i funkcjonalność podczas późniejszego użytkowania oraz estetykę obiektu.
  • Wysokość czynszu. Oczywiście koszt utrzymania mieszkania może być różny. Najczęściej sprawdza się zasada, że im wyższy czynsz, tym niższa wartość mieszkania.